Jestes w: Strona glowna > Strategie przezwyciężania depresji > Słowa tylko dla osoby w depresji

Korzeń waleriany

Korzeń waleriany jest popularnym lekiem ziołowym, uznawanym za alternatywę w stabilizowaniu nastroju. Pomimo nieznośnego zapachu, waleriana staje się najbardziej rozpowszechnionym środkiem uspoka­jającym i usypiającym. Zdobyła popularność na całym świecie, gdyż zmniejsza niepokój, nerwowość, depresję lękową i bezsenność. Jak wykazało wiele klinicznych testów, waleriana skraca czas zasypiania i podnosi jakość snu u osób cierpiących na bezsenność, palaczy i tych, którzy piją duże ilości kawy. Podczas I wojny światowej podawano ją żołnierzom cierpiącym na szok związany z działaniami wojennymi. Stosuje się ją nadal jako środek uspokajający dla osób w stresie oraz cierpiących na ogólny niepokój, depresję i bezsenność.

Zalecana dawka wynosi 300-900mg (0,8 proc. kwasu walerianowe­go) przed snem. Aby zmniejszyć tremę lub stres, zażywaj 50-100 mg, dwa lub trzy razy dziennie.

Ostrzeżenie

Waleriana ma długą historię bezpiecznego oddziaływania. Ponie­waż jednak jest środkiem uspokajającym, zaleca się po jej przyjęciu unikania alkoholu i obsługiwania sprzętu ciężkiego oraz ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdu. Nie uzależnia. Generalnie nie wyka­zuje skutków ubocznych, lecz w rzadkich przypadkach powoduje bóle głowy oraz paradoksalne efekty pobudzające, takie jak nerwowość, niepokój, poirytowanie oraz palpitacje. Nie należy jej przyjmować na noc przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, gdyż może stać się toksycz­na łub wywoływać przygnębienie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.